O deťoch

Nástup do materskej školy je prvým veľkým spoločenským míľnikom pre nášho syna a našu dcérku. Predstavuje to výraznú zmenu pre celú rodinu. Na túto zmenu sa dá včas pripraviť, aby predstavovala čo najmenší stres a prinášala viac radostí ako ťažkostí.

Ako čo najlepšie pripraviť svoje dieťatko na škôlku?

1.    Navštevujeme so svojím dieťaťom miesta, kde môže stretnúť deti podobného veku

Na týchto miestach má naše dieťa možnosť pozorovať iné deti. Sú to detské ihriská, parky, detské kútiky, rôzne kurzy pre deti či iné podujatia. Tam môže odpozorovať, čo robia, ako sa hrajú, ako medzi sebou komunikujú, ako reagujú jedno na druhé. Ak mu popisujeme, čo vidíme a počujeme, tak bude lepšie rozumieť tomu, čo sa deje. Nemusí sa s ostatnými deťmi hneď hrať.

V prvom rade si teda zvyká na to, že chlapci a dievčatá bývajú rôzne – niektoré sú tichšie, iné živšie, výrečnejšie či rýchlejšie, hrajú sa rôznym spôsobom, reagujú odlišne, prežívajú a prejavujú pocity.

2.    Naše dieťa trávi pravidelne čas aj s inými dospelými bez našej prítomnosti

Môže ísť o pár hodín času so starými rodičmi pravidelne každý týždeň, niekoľko hodín s opatrovateľkou alebo s inými. Tým získa skúsenosť, že sa môže spoliehať aj na iných dospelých ako na svojich rodičov, učí sa dôverovať týmto ľuďom, získava veľa príjemných zážitkov, učí sa nové veci. Nemenej dôležité je, že si buduje dôveru v seba.

Ak už v tomto období máme vytvorené krátke rituály na rozlúčenie a privítanie, tak v nich môžeme pokračovať aj po nástupe do materskej školy. Má zažité, že keď sa rozlúči s mamou (alebo s otcom), tak tá (ten) sa preň vráti v sľúbenom čase. Týmto sa posilňuje istota vo vzťahu s rodičmi a dôvera v nich.

3.     Podporujeme dieťa v samostatnosti

„Pokiaľ vedieme deti k samostatnosti od útleho veku, vytvárame ich pozitívny obraz o sebe. Považujú seba za schopných, šikovných a hodnotných ľudí. Vďaka tomu obrazu budujeme a budujú si sebadôveru, sebaistotu a sebaúctu – vedia, že sa dokážu o seba postarať“– píšem aj v článku pre Baby Balance. A to je dôležité hlavne vtedy, keď majú byť bez nás, ako napríklad práve v materskej škole. Oveľa sebaistejšie, pokojnejšie a viac spolupracujúce je dieťa, ktoré sa dokáže samostatne prezliecť, obslúžiť sa na toalete či najesť sa. Bude v menšom strese v novom prostredí.

4.    Odpovedáme na otázky nášho dieťaťa (nielen) o škôlke pravdivo

To je pravidlo, ktorého by sme sa mali počas rodičovstva držať, pokiaľ chceme, aby nám naše dieťa dôverovalo a aj neskôr sa obrátilo práve na nás so svojimi otázkami a témami, ktoré rieši. Mali by sme odpovedať úprimne, jasne a konkrétne na danú otázku svojho syna alebo dcéry. A pokiaľ odpoveď nepoznáme, priznať si to. Niekedy v snahe ochrániť svoje dieťa sa uchyľujeme k polopravdám alebo priam klameme svoje deti. Môžeme nechtiac vyvolať veľa nejasností. Pritom však jedine úprimnou komunikáciou udržiavame v našom vzťahu dôveru, posilňujeme náš vzťah a zmierňujeme obavy, úzkosti a strachy detí.

Slová na záver

Pochopiteľne, všetci si želáme, aby naše dieťatko bolo v škôlke šťastné a chodilo tam nadšene. Aj z tohto dôvodu venujeme príprave na nástup do škôlky náležitú pozornosť.

Nesmieme však zabudnúť na to, že náš syn a naša dcérka v škôlke sa budú stretávať s rôznymi situáciami, ktoré môžu u nich vyvolať smútok, hnev, bezradnosť a rôzne iné pocity. Nebojte sa toho. Našou úlohou nie je ochrániť ich pred všetkým – hoci by som to spolu s vami najradšej robila aj aj – ale vyzbrojiť ich schopnosťami a zručnosťami, pomocou ktorých budú vedieť vyrovnať sa aj s nepríjemnosťami a ťažkosťami.

Ak chcete získať viac odporúčaní ohľadom prípravy svojho dieťatka na škôlku, chcete vedieť, ako ich podporiť v adaptačnom období, a záleží vám aj na tom, aby ste ich vedeli sprevádzať rôznymi náročnými situáciami, ktoré ich v škôlke môžu stretnúť, pozrite si záznam webinára psychologičky Silvie Novákovej z 18. júna 2024: Ako pripraviť svoje dieťa na nástup do škôlky? Odporúčania psychologičky. Cena záznamu je 25 EUR. K webináru získate bonus vo forme e-knihy ZDARMA. Ak máte záujem, napíšte email na silvia@odetoch.sk spolu s vašimi fakturačnými údajmi. 

Webinár viedla skúsená psychologička a poradkyňa Silvia Nováková s vyše 12-ročnou psychologickou praxou. Silvia v rámci Centra poradenstva a prevencie (CPP) spolupracovala so štátnymi škôlkami ako psychologička. V rámci svojho projektu O deťoch pracovala priamo v dvoch súkromných škôlkach ako psychologička aj ako učiteľka. Do poradenstva s prvkami terapie hrou prichádzali aj deti, ktoré mali ťažkosti s adaptáciu v materskej škole. Rovnako túto tému riešili aj niektorí rodičia v Kurze pre rodičov: filiálna terapia.

Silvia roky viedla osobné stretnutia pre rodičov o výchove a vývine detí s názvom Na káve so psychologičkou. Napísala praktickú e-príručku o detskom vzdore, e-knihu o súrodeneckej žiarlivosti a príprave dieťaťa na narodenie súrodenca. Vytvorila audionahrávky s najčastejšími otázkami vás – rodičov. Všetky produkty budú dostupné ešte v tomto roku. Pripravujem ich aktualizáciu. 

Aktuálne je na rodičovskej dovolenke a pripravuje pre vás novinky, aby vám rodičovstvo prinášalo veľa radostí, výchova detí bola o kúsok jednoduchšia a aby ste lepšie rozumeli detskému svetu. 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *