O deťoch

Ako môžeme svoje dieťa pripraviť na narodenie súrodenca?

Príchod nového člena rodiny je väčšinou pre nás rodičov vzrušujúcou a radostnou správou. Rovnaké nadšenie však nemusí cítiť náš prvorodený syn alebo naša prvorodená dcéra. Pre neho/ňu môžu byť hlavne prvé mesiace náročné, keď sa bude deliť o našu pozornosť s bábätkom a bude sa musieť prispôsobiť novej situácii.

Príprava dieťaťa na narodenie súrodenca je kľúčová na udržanie dobrých vzťahov medzi nami. Tento článok vám poskytne prehľad o tom, prečo je príprava podstatná, kedy a ako s prípravou začať. Prinesieme aj štyri konkrétne tipy, ako prípravu uskutočniť.

Zjednodušene povedané – preto, aby sme od prvého momentu posilňovali ich vzájomný súrodenecký vzťah a upevňovali aj ten náš rodičovský vzťah s ním.

Podľa najnovších psychologických štúdií príprava staršieho dieťaťa na príchod nového súrodenca môže zmierniť nepríjemné emócie a podporiť pozitívne vzťahy medzi súrodencami.

Výskumy ukazujú, že deti, ktoré sú dobre pripravené, majú menšiu pravdepodobnosť, že budú prejavovať problémové správanie, a majú väčšiu tendenciu vybudovať si silné a pozitívne väzby so svojím mladším súrodencom.

Nesmieme však zabudnúť na to, že naše dieťa úplne prirodzene cíti rôzne pocity od radosti po hnev, obavy, strach alebo žiarlivosť. My rodičia máme prijímať všetky jeho pocity a sprevádzať ho pri tom.

Tipy na to, ako môžeme (ako otec, ale predovšetkým ako mama) prehlbovať svoj vzťah so svojím prvorodeným synom alebo svojou prvorodenou dcérou a prečo je to nevyhnutné, ak chceme, aby naše deti mali v budúcnosti pekný súrodenecký vzťah a aby nemali pocit, že sme ich odsunuli na vedľajšiu koľaj a teraz musia bojovať o našu pozornosť, si prečítate v e‑knihe: Súrodenci – žiarlivosť, vzťahy, hádky.

Najlepší čas začať s prípravami je niekoľko mesiacov pred očakávaným termínom pôrodu. To, že očakávame prírastok do rodiny, sa má dozvedieť od nás, jeho rodičov (nie od iných a nie náhodou).

Doprajme svojmu dieťaťu čas na to, aby sa zžilo s myšlienkou, že bude mať brata alebo sestru. Môže sa cítiť rôzne – prekvapene, nahnevane, šokovane, nadšene, vystrašene. Všetky tieto pocity sú normálne.

Môže sa veľa pýtať alebo, naopak, nemusí mať žiadne otázky. Nenútene ho zapájajme do príprav. Dávajme však pozor na to, aby sme ho nezahrnuli len povinnosťami a aby nebol každý náš rozhovor iba o bábätku.

Myslieť treba aj na to, že sa môže báť o svoju pozíciu v rodine. Aj to dieťa, ktoré bolo počas celého tehotenstva nadšené, sa môže po narodení bábätka cítiť nepríjemne a správať sa nevhodne voči mame či bábätku.

Ako reagovať na to, keď naše dieťa odmieta bábätko, keď prejavuje rôzne silné a hlavne nepríjemné pocity, ako odpovedať na jeho otázky a čo môžeme urobiť pre to, aby sme neohrozili svoj vzťah s prvorodeným synom alebo prvorodenou dcérou, sa dozviete v e-­knihe: Súrodenci – žiarlivosť, vzťahy, hádky.

Rozprávajme sa so svojím dieťaťom o tom, čo môže očakávať. Ak sa niečo opýta, dbajme na to, aby sme odpovedali jasne, úprimne a stručne na danú otázku. Dlhé vysvetľovania všetkých súvislostí vyvolajú len obavy a zmätok.

Rozprávajme aj o tom, aké to bolo, keď sme čakali jeho, ako veľmi sme sa naň tešili. Čo všetko ešte nedokázalo robiť, ako sme sa oň starali, ktoré momenty sme mali najradšej. Pozerajme si spolu fotky, keď bolo ešte v brušku či bolo malé bábo.

Preberme praktické záležitosti: kde bude spať, kto preň bude chodiť do škôlky, kto mu pripraví raňajky, kto sa s ním bude hrať, kto ho bude uspávať.

Dajme dieťaťu dostatočný priestor na jeho otázky, ale netlačme naň. Odpovedajme pravdivo, pýtajme sa na jeho názory a nápady. Nesľubujme niečo, čo nemôžeme dodržať.

Nehnevajme sa na svoje dieťa preto, že sa neteší na bábätko alebo hovorí o tom, ako mu nebude požičiavať hračky, alebo si praje, aby sme žiadne bábätko nemali. Tieto pocity a reakcie sú úplne normálne. Pramenia zo strachu z nového, nepoznaného, ťažko predstaviteľného.

Akceptujme všetky pocity, pomenujme ich. Takto pomôžeme svojmu dieťaťu vyrovnať sa s nimi.

Dovoľme svojim deťom odreagovať sa prostredníctvom (agresívnej) hry. Nevhodné správanie zamerané voči nám, sebe či iným treba zastaviť zadaním jednoznačných hraníc.

Existuje množstvo detských kníh, ktoré sa zaoberajú témou narodenia súrodenca. Spoločne ich čítajte a diskutujte o príbehoch a pocitoch postáv.

V príprave na narodenie súrodenca je to nevyhnutným a najpodstatnejším odporúčaním. Uistime sa, že aj napriek príchodu nového súrodenca budeme mať vyhradený čas iba pre staršie dieťa. Zaveďme rituály, ktoré budú pretrvávať aj po narodení bábätka.

Vymedzme čas, ktorý budeme tráviť vo dvojici so svojou staršou dcérou alebo svojím starším synom hrou alebo inou obľúbenou činnosťou. Má to byť niečo, v čom môžeme pokračovať vo veľmi krátkom čase po narodení súrodenca. Stačí 15 – 20 minút denne. Tak sa naše staršie dieťa nebude cítiť nemilované, odstrčené a zanedbané. Pomôcť môže aj filiálna terapia.

Zdroj foto: canva.com

Je dôležité, aby sme svoje staršie dieťa nepripravovali spôsobom, ktorý by mohlo vnímať negatívne. Napríklad by sme sa mali vyhnúť tomu, aby sme mu hovorili, že „musí byť teraz veľkým bratom/veľkou sestrou“ a že „už nie je dieťaťom“. Tieto vyjadrenia môžu v dieťati vyvolať pocity straty a neistoty. Taktiež nie je dobré sľubovať mu veci, ktoré nebudeme môcť splniť, ako napríklad „bábätko bude tvojím najlepším kamarátom“, pretože novorodenci zvyčajne veľa plačú a potrebujú veľa starostlivosti, čo môže byť pre staršie dieťa sklamaním.

Nerobme ani veľké zmeny, keď čakáme bábätko, bez toho, aby sme svoje prvorodené dieťa dostatočne pripravili aj na ne. Dbajme na to, aby sa netočilo všetko len okolo bábätka, aby sme sa nevyhovárali na to, že niečo nemôžeme, „lebo bábätko…“.

Príprava dieťaťa na príchod súrodenca je kľúčová na vytvorenie pevného a harmonického rodinného prostredia. Dodržiavaním týchto odporúčaní môžeme pomôcť svojmu dieťaťu lepšie sa adaptovať na novú situáciu a podporiť pozitívne vzťahy v rodine.

Nezabúdajme na to, že naše prvorodené dieťa je tiež iba dieťaťom, ktoré sa nespráva vždy podľa našich očakávaní, testuje hranice, má určité potreby, správa sa ako dieťa a potrebuje rovnako našu pozornosť, záujem, lásku, náklonnosť a čas trávený len s nami.

Prajem vám radostné očakávanie.

Zdroje:

Kramer, L., & Conger, K. J. (2009). What we learn from our sisters and brothers: For better or for worse. Cambridge University Press.

McHale, S. M., Updegraff, K. A., & Whiteman, S. D. (2012). Sibling Relationships and Influences in Childhood and Adolescence. Journal of Marriage and Family,74(5), 913–930.

Nováková, S. 2021. Súrodenci – žiarlivosť̌, vzťahy, hádky. E-kniha. https://www.odetoch.sk/produkt/surodenci-ziarlivost-vztahy-hadky/

Sanders, M. R., & Turner, K. M. T. (2018). The effectiveness of parent training programs in preventing behavior problems in children. Clinical Child and Family Psychology Review,21(1), 82–106.

Stewart, R. B. (1990). The Second Child: Family Transition and Adjustment. SAGE Publications.

Volling, B. L. (2012). Family transitions following the birth of a sibling: An empirical review of changes in the firstborn’s adjustment. Psychological Bulletin, 138(3), 497–528.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore