Poradenstvo formou Terapie hrou
Kým my dospelí sa o svojich problémoch rozprávame, deti svoje problémy riešia pomocou hry. Hra je totiž pre deti z hľadiska vývinu najprirodzenejším a najspontánnejším spôsobom na vyjadrenie svojich pocitov, potrieb, myšlienok a zážitkov.
Minimálny odporúčaný počet stretnutí v rámci poradenstva s prvkami terapie hrou je 12 stretnutí. Pred zahájením dlhodobého poradenstva sa rodičia (bez prítomnosti) dieťaťa prihlásia na úvodnú konzultáciu.
Čo hovoria výskumné štúdie o terapii hrou?
Prierezová štúdia Raya a Brattona (2000, 2010) ukázala efekt terapie hrou v týchto oblastiach:
- problémy s adaptáciou
- utiahnuté správanie
- poruchy správania a agresivita
- úzkosti a strachy
- autizmus a schizofrénia
- sebadôvera a sebaobraz
- poruchy učenia
- rečové a jazykové problémy
- sexuálne zneužívanie a domáce násilie
- depresia
- posttraumatický stres
- ADHD
- rozvod rodičov
„Americká asociácia pre terapiu hrou vydala v roku 2015 vyhlásenie (Ray, McCullough, 2015), kde terapiu hrou označuje ako metódu založenú na dôkazoch. Toto vyhlásenie poskytuje dôkazy ohľadom efektívnosti terapie hrou ako vhodnej intervencie pre duševné zdravie detí. Vyhlásenie podkladajú štúdiami zozbieranými od roku 2000 do júna 2015“ (in Lazíková Merešová, Výskum v terapii hrou, 2015).
Potrebuje vaše dieťa poradenstvo formou terapie hrou?
Väčšina detí v určitom období detstva prežije isté ťažkosti (doma, v škole, pri rozvode rodičov a ich separáciou, vo vzťahoch s inými deťmi a pod.) alebo sa správajú tak, že to začne znepokojovať vás, rodičov, alebo učiteľov.
Niektoré deti potrebujú v istých záležitostiach viac pomoci ako iné deti. Vo všeobecnosti, ak ste ako mama alebo otec, učiteľ/učiteľka dieťaťa alebo pediater/pediatrička znepokojená/ý správaním alebo reakciami dieťaťa alebo má vaše dieťa problémy prispôsobiť sa zmenám v škole, poradenstvo s prvkami terapie hrou je jednou z najlepších možností a najprirodzenejším prostriedkom, ako vášmu dieťaťu pomôcť.
Minimálny odporúčaný počet stretnutí v rámci poradenstva s prvkami terapie hrou je 12 stretnutí. Pred zahájením dlhodobého poradenstva sa rodičia (bez prítomnosti) dieťaťa prihlásia na úvodnú konzultáciu. Podmienky spolupráce sú spísané v dohode.
Aké mám skúsenosti?
Som vyštudovaná psychologička a vzdelávanie v nedirektívnej na dieťa zameranej terapie hrou a vzdelávanie vo filiálnej terapii som absolvovala v Inštitúte terapie hrou v roku 2015. S deťmi pracujem ako poradkyňa v rámci poradenstva formou terapie hrou od roku 2016.
Ročne mám v dlhodobej starostlivosti (minimálne 12 stretnutí raz týždenne) priemerne 9 detí. Filiálnu terapiu pre rodičov pravidelne otváram priemerne 3 ročne od roku 2018. Svoje miesto si môžete rezervovať v skupine filiálnej terapie, ktorú otváram v januári 2025 v Senci.
Úzko spolupracujem s Inštitútom terapie hrou. Som medzi zakladajúcimi členkami Slovensko – českej asociácie terapie hrou a individuálnou členkou IC- PTA (International Consortium for Play Therapy Associations).